Už dnes neexistujúci pohár...
Napsal uživatel Ivan Barin    Pondělí, 06 Duben 2020 12:58    PDF Tisk Email

Naším ďalším veľkým európskym triumfom bol zisk pohára, ktorý dnes už nepoznáme.

Dokonca niektorí si ho ani len nepamätajú. Priznám sa, že pre mňa osobne bol tento pohár najobľúbenejší, preto ma mrzí jeho zrušenie, resp. zlúčenie s pohárom UEFA. Ide o Pohár víťazov pohárov, tzv. PvP.

Účasť v tejto pohárovej súťaži si mužstvá mohli zabezpečiť víťazstvom v domácom pohári, pripadne finálovou účasťou ak by víťaz bol zároveň aj majstrom krajiny. Takto sa často stavalo, že šancu hrať európsky pohár dostali aj menšie / slabšie mužstvá, ktorým sa však zdarilo v domácej pohárovej súťaži. A tomuto zodpovedali aj súperi Juventusu v ročníku 1983/1984. V prvom kole sme sa stretli s Lechou Gdansk, ktorú sme porazili v dvojzápase 10-2! V domácom zápase sme jasne dominovali a uhrali výsledok o akom sa nám dnes ani nesníva – vyhrali sme 7-0! Odveta už bola iba formalita, no zvládli sme aj tu a vyhrali sme 3-2. V druhom kole sme celili už ďaleko náročnejšiemu súperovi. Proti nám sa postavil Paris Saint-Germain a vyrovnanosť oboch mužstiev bolo vidieť aj na výsledkoch. Napokon postúpili sme ďalej iba vďaka gólom streleným na ihrisku super. Dvojzápas skončil výsledkom 2-2, tým že sme vonku uhrali práve remízu 2-2 sa nám podarilo postúpiť už do štvrťfinále.

Tam nás čakal super z menej futbalovej krajiny – Haka Valkeakoski z Fínska. Predovšetkým v 80-tych rokoch bolo Fínsko futbalovo exotickou destináciou. Napriek tomu sme sa však v dvojzápase natrápili. Síce sme vyhrali oba zápasy, no oba zhodne iba o gól 1-0. Tieto tesne víťazstvá nám zabezpečili postup už do semifinále pohára. A tam nás čakal náročný super z Anglicka – Manchester United. Manchester sme v dvojzápase porazili celkovo 3-2, no oba zápasy boli vyrovnane. V Manchestri sme remizovali 1-1 keď sme sa ujali vedenia už v 14.minute gólom skvelého strelca Paola Rossiho. United sa síce podarilo vyrovnať ešte v prvom polčase gólom z 35. minúty z kopačky Alana Daviesa, no to bolo všetko. Odvetu sme zvládli už lepšie, keď sme zvíťazili 2-1, a bola to riadna dráma. Do vedenia nás dostal skvelý útočník Zbigniew Boniek gólom v 13.minute. Všetko sa vyvíjalo v náš prospech až do 70.minuty kedy sme inkasovali z kopačky Normana Whiteside-a. Celkove skóre zápasu tak bolo 2-2 a všetko vyzeralo tak, že dvojzápas pôjde do predĺženia. Proti však bol Paolo Rossi! Ten nás posunul do Bazilejského finále gólom v 90.minute! Úžasné, opäť ďalšie veľké finále pred nami!

Máj 1984, Finále Pohára víťazov pohárov - PvP
Účastníci finále: Juventus / FC Porto
Finále sa hralo na jeden zápas na neutrálnej pôde
Miesto zápasu: St. Jacob stadion, Bazilej

Na zápas sme nastúpili v rozostavení 4-4-2 s týmito hráčmi:
Tacconi – Brio, Scirea, Gentile, Cabrini – Bonini, Vignola, Tardelli, Platini – Boniek, Rossi

Zápas rozhodoval Adolf Prokop z už neexistujúcej Nemeckej demokratickej republiky a v hľadisku sa tlačilo 60,000 divákov. Všetko bolo pripravene na veľký zápas. Nastúpili sme v dresoch s modro-žltými farbami, odkazom na Turín. Zápas sa pre nás vyvíjal priam ideálne, keď už v 12. minúte našla prihrávka zo stredu poľa nášho záložníka Beniamina Vignolu. Ten si prevzal prihrávku, potiahol s loptou až k šestnástke súpera a spomedzi troch brániacich hráčov sa mu podarilo veľmi peknou  krížnou strelou prekonať brankára FC Porto, 1-0! Všetko bolo ideálne, avšak tento stav nevydržal dlho. FC Porto vyrovnalo už o 17minut v 29. minúte z kopačky Antonia Sousu, 1-1. Prvý polčas bol veľmi zaujímavý a prestrelka pokračovala ďalej. Ešte pred koncom prvého polčasu sme stihli otočiť misky váh opäť na našu stranu. Uspenym strelcom bol v 41. minúte Zbigniew Boniek, ktorý sa dokázal presadiť vo veľmi náročnej situácii. Dostal krásnu prihrávku za obranu súpera, avšak keď sa už chystal strieľať dostal sa do pressu dvoch hráčov FC Porto. Napriek tomu sa mu však podarilo vystreliť a poslať loptu za chrbát brankára FC Porto, 2-1! A prvý polčas sa týmto výsledkom aj skončil.

Druhý polčas už góly nepriniesol, hoci príležitostí na skórovanie bolo hneď niekoľko na oboch stranách. Aj preto sme sa mohli tešiť z ďalšieho triumfu na európskej pohárovej scéne! Bol to vynikajúci ročník, získali sme PvP a domáci titul, kedy sa nám podarilo vyhrať ligu iba dva body pred AS Rím!